فلسفه کوبه یا حلقه درب :اگر درب های چوبی قدیمی را دیده باشید متوجه می شوید که بر روی درب دو حلقه درب مجزا و متفاوت تعبیه شده که شاید ذهن ها را به این سوال معطوف کند که دلیل این دو حلقه درب متفاوت بر روی درب های قدیمی چیست؟ 

در اصطلاح عامه به این دو وسیله آهنه کوبه گفته می شود که تقریبا کاربری زنگ های امروزی را بر دوش خود داشته است این دو حلقه ای که بر روی درب ها دیده می شود یکی حلقه و دیگری کوبه نام دارد که حلقه درب مخصوص در زدن بانوان و کوبه نیز مخصوص در زدن آقایان است تا با تفاوت صدای این دو اهالی خانه متوجه شوند که چه کسی مرد یا زن پشت در است.

معمولا خانه های قدیمی دیوارهای بلندی داشتند تا هم امنیت خانه حفظ شود و هم حیاط خانه های مجاور به همدیگر اشراف نداشته باشند و بانوان در حیاط خانه آزادانه  به امور خود بپردازند که درب این خانه ها نیز شکل خاصی داشت. بر روی این درب ها در یک طرف کوبه و در طرف دیگر حلقه درب قرار داشت که کوبه یک قطعه میله ضخیم و زمختی بود که صدای بمی تولید می کرد و مخصوص در زدن مردان بود و حلقه درب هم قطعه میله ای حلقوی شکل و نازکتر و ظریف تر بود که صدای ضعیف تری را تولید می کرد که خانم ها برای در کوفتن از آن استفاده می کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X